RSS

Wspieramy Braci Sławian na Białorusi w obronie przed płatnymi wysłannikami NWO !

29 Sier

W imieniu Polskiego Ruchu Oporu rozesłałyśmy poniższą korespondencję do Ambasady Białorusi w Warszawie, do konsulatów Białorusi w Gdańsku i Białymstoku oraz do Konsula Honorowego Republiki Białoruś w Katowicach.

Łysa Góra, 14.08.2020 r.

Maria i Teresa z domu Znyk

POLSKI RUCH OPORU

www.wojdabejda.wordpress.com 

Aleksander Grigoriewicz Łukaszenko

Prezydent Republiki Białoruś

Mińsk, Białoruś

Szanowny Panie Prezydencie, 

gratulujemy Panu ponownego wyboru na urząd Prezydenta Republiki Białoruś.  

Podziwiamy  Pana za odwagę w ujawnieniu oszustwa z koronawirusem. Pan jako jeden z nielicznych przywódców na świecie nie uległ terrorowi niszczenia podstaw egzystencji narodów pod szyldem fałszywej pandemii. 

Informujemy, że władzę w Polsce-Lechistanie sprawują oszuści, fałszerze, hipokryci, uzurpatorzy wyłonieni w fałszowanych wyborach, którzy dokonują ludobójstwa na Słowiańskim Narodzie Polskim. O fałszerstwach wyborczych i udowodnieniu zamachu stanu w Polsce, poinformowałyśmy władze unijne i OBWE , które nadal sprzyjają uzurpatorom w Polsce. https://wojdabejda.wordpress.com/informacje/ https://wojdabejda.wordpress.com/category/oszustwa-nielegalnych-instytucji-unijnych/

Cyt.: “W związku brakiem reakcji na nasze wystąpienie z 03.07.2013 r. (wysłane pocztą 04.07.2013r.) jak też wiele innych, wysyłanych regularnie, oczekujemy odpowiedzi na następujące pytania: 1. dlaczego do dziś nie mamy odpowiedzi na naszą prośbę (korespondencja wysłana drogą emailową i pocztową 4.07.2013r.) o pomoc w pokojowym odsunięciu od władzy uzurpatorów wyłonionych w wyniku sfałszowanych wyborów, doskonale udokumentowanych przez K.Puzynę http://www.umstno.blogspot, http://iddd.de/StrasbourgOnline.pdf oraz udowodnionego przez T.Cichockiego zamachu stanu w Polsce; http://www.tcichocki.pl , którzy zamierzają zamienić 2/3 terytorium Polski na pola wiertnicze, co oznacza zniszczenie polskiego rolnictwa a tym samym bezpieczeństwa żywnościowego Narodu Polskiego? ” https://wojdabejda.wordpress.com/2020/02/18/wyrok-miedzynarodowego-sadu-arbitrazowego-odpowiedzia-na-bezprawie-europejskiego-sadu-arbitrazowego/     https://wojdabejda.wordpress.com/2020/02/17/o-zastopowanie-niszczycielskich-dzialan-i-lamania-praw-czlowieka-w-polsce-lechistanie/

Mamy nadzieję, że fakty i dokumenty znajdujące się na naszej stronie internetowej będą Szanownemu Panu Prezydentowi pomocne.                                                                                                Życzymy powodzenia !                                                   

 Z poważaniem

Maria i Teresa z domu Znyk

POLSKI RUCH OPORU

www.wojdabejda.wordpress.com      

Załączniki :

 1. Tekst do Prezydenta Białorusi w PDF pt.: “Pora zdemaskować oszustwów w Polsce i Unii Europejskiej”.
 2. Wyrok Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Prawa Naturalnego odpowiedzią na bezprawie Europejskiego Sądu Arbitrażowego.
 3. Do ESA o zastopowanie niszczycielskich działań i łamania praw człowieka w Polsce-Lechistanie.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

cyt.: ”Agencja Bełsat poinformowała o tym, że WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia, agenda ONZ zaproponowała prezydentowi Łukaszence 92 miliony dolarów  za wprowadzenie w całym kraju  restrykcji  takich, jak we Włoszech”). Odmówił. Kilka tygodni później zgłosił się do niego Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) również agenda ONZ.  Oferta za to samo okazała się dziesięciokrotnie większa  Łukaszenko odmówił stwierdzając- “Nie będziemy tańczyć jak nam kto zagra”. cytuje białoruska agencja powołując się na materiał filmowy “

Kochani Rodacy-Polacy-Lechici-Sławianie !

Uzurpator, przedstawiciel żydowskiego zaborcy, z prywatnej nielegalnej firmy handlowej pn. “ Kancelaria Rady Ministrów “, zarejestrowanej w UPIK w Waszyngtonie, Mateusz Morawiecki, bezprawnie miesza się w sprawy Białorusi. Upomina na Twitterze władze niezależnej, suwerennej Białorusi w kontekście demonstracji w Mińsku, finansowanej przez elity żydowskie dla odsunięcia od władzy legalnie wybranego prezydenta Łukaszenko i zastąpienia go marionetką NWO w celu ograbienia i zniewolenia mieszkańców Białorusi.

W dniu 27 sierpnia 2020 r. Mateusz Morawiecki@MorawieckiM Apeluję do władz Białorusi o uwolnienie bezprawnie przetrzymywanych i przesłuchiwanych przedstawicieli opozycji. Normą powinien być dialog, a nie dyktat. Rada Koordynacyjna jest właściwym partnerem do rozmowy dla władz w Mińsku. 11:14 AM · 27 sie 2020·Twitter for iPhone 239 Tweetów podanych dalej i komentarzy 992 Polubienia

Teresa z domu Znyk@TZnyk3 15 s W odpowiedzi do @MorawieckiM

Prezydent Białorusi doskonale wie, że Morawiecki i cała świta i nie tylko, to fałszerze, oszuści, uzurpatorzy, którzy dokonują ludobójstwa na Narodzie Polskim m.in. poprzez fałszywą pandemię i terroryzowanie nielegalnymi nakazami ! Został skutecznie powiadomiony !

Kochani Rodacy-Polacy-Lechici-Sławianie !

Oto poniżej masowo rozpowszechniany na Facebook tekst informujący, że na Białoruś pojechało 100-120 wyszkolonych agentów żydowskich tzw. “Polaków”, rozesłany, tak jak nasza korespondencja do Prezydenta Łukaszenki, do ambasady, konsulatów, konsula honorowego Białorusi jak również rozpowszechniany na Facebook na profilach polskich i białoruskich przez Teresę z domu Znyk za co została zablokowana na 30 dni na facebook a niewygodne wpisy zostały wykasowane, w tym tablica z treścią : “Suwereni z Polski mocą Czakramu Łysej Góry wspierają braci Sławian z Białorusi w obronie przed pasożydami ! “

Franek Tyrpula Dostałem na priv. Przesyłam dalej: „W sobotę w Polsce był Mike Pompeo amerykański sekretarz stanu naprawdę wykonujący rozkazy Kissingera i tych co za nim. Amerykanie podpisali umowę współpracy wojskowej z Polska, bo dostali 2 miliardy dolarów transfer od polskiego rządu po cichu. Po drugie do Polski po w sobotę na 3h przylecial zydowski morderca George Soros po kryjomu. Na spotkaniu z Pompeo uzgodniono dalsze działania w przejęciu Białorusi. Na Białoruś z polski pojechało okolo100-120 wyszkolonych agentów żydowskich tzw. Polaków. Operacje na Białorusi dla zydów koordynuje S. Sierakowski, przemycili tam gotówkę i sponsorują demonstracje w obronie „wolności”. Żydki w natarciu po raz kolejny. Po Ukrainie teraz czas na Białoruś. Tzw. żydowsko-kurewska demokracja znów ma triumfować. Czyli ograbiania przez Żydów narodów świata ciąg dalszy. Czas pobudki. W ciągu dwóch nocy poturbowano ponad 250 funkcjonariuszy OMONu. A oni nie zaczęli pierwsi. Część z nich została rozjechana przez samochody osobowe z których wszystkie były kradzione. Ten samochód co rozjechał jednego z protestującego tez nie był prowadzony przez funkcjonariusza tylko jednego z żydowskich agentów. To są prawdziwe wiadomości potwierdzone przez wywiad. Przesyłać proszę dalej. Niech wszyscy się dowiedzą w jakim kraju żyjemy i co nam wszystkim robią te żydowskie mordercze menty.”

Kochani Rodacy-Polacy-Lechici-Sławianie !

Jako rdzenni mieszkańcy naszej polskiej-lechickiej umiłowanej Ziemi w Polsce-Lechistanie żądamy aby żydowscy ciemiężcy Naszego Sławiańskiego Narodu zaprzestali wtrącania się w sprawy Suwerennej, bratniej Sławiańskiej Białorusi ! Przypominamy prześladowcom, ludobójcom, terroryzującym nielegalnymi, nakazami noszenia szkodliwych maseczek, powszechnie nazywanych “masoneczkami” na terytorium Polski-Lechistanu, że czeka Was egzekucja  :

 1. Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego w związku w wyrokiem Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Prawa Naturalnego, https://wojdabejda.wordpress.com/2020/02/18/wyrok-miedzynarodowego-sadu-arbitrazowego-odpowiedzia-na-bezprawie-europejskiego-sadu-arbitrazowego/
 1. za wprowadzenie “plandemii” z oszustwem “Covid-19” połączonej z zabójczą technologią 5G, 
 2. za zniszczenie gospodarki i paraliż życia społecznego: szkolnictwa, kultury itp.
 3. za łamanie praw i wolności każdego Polaka-Lechity, uwolnionego obligatoryjnie, bezwarunkowo, bezapelacyjnie 25.12.2012 r. na mocy Paradygmat Report wydanego przez OPPT.

W związku z rozpoczętą dzisiaj tj. 29.08.2020 r. światową demonstracją w Berlinie przeciwko terroryzowaniu i wyniszczaniu narodów świata poprzez oszustwo Covid-19, bliski jest koniec podstępnego zniewalania i oszukiwania pod złudnym hasłem fałszywej troski o zdrowie.

https://www.youtube.com/watch?v=-u3H3PvebBU&t=32s

Pora natychmiast zakończyć kabaret „COVID-19” by zapobiec drugiej fali gotowania nas jak żaby w garnku.

Posteingang

Maria Znyk <lowickainicjatywa@gmail.com>
Mi., 26. Aug., 00:47 (vor 3 Tagen)

Polski Ruch Oporu wzywa Polaków ze służb do przejęcia ogólnopolskich mediów, Alertu RCB i ogłaszania przez  7 dni nagrań z  osobistych wystąpień uzurpatorów, nielegalnie zajmujących urzędy, aktorów medialnej paniki z koronawirusem.

https://wojdabejda.wordpress.com/2020/04/21/sluzby-oplacane-przez-suwerena-odsuncie-od-mediow-psychopatycznych-uzurpatorow-z-duda-i-szumowskim-na-czele/

Czy znajdzie się ktoś odważny kto ogłosi w mediach oszustwa korona-plandemii ? Czy Mariusz z projektu „Odmładzanie na surowo” zostanie zaproszony do mediów aby głosić prawdę ? Czy jakakolwiek stacja ogólnopolska ogłosi prawdę przed czasem a nie po fakcie wprowadzenia stanu wojennego tak jak Sky News w Australii ? Uwaga ! „Sky News Australia się obudził ! Alan Jones mówi jak jest !”

ODMŁADZANIE NA SUROWO

246 tys. subskrypcji

Wuhan, wszyscy patrzyli jak Chiny rzekomo poradziły sobie z pandemią?! Teraz Australia i przepiękne miasto Melbourne, w którym pokazuje się światu jak zamknąć mieszkańców na miesiące i lata w odosobnieniu bez żadnych powodów?! Czy tak tresuje się nas na nową rzeczywistość? W Melbourne stan zagrożenia przedłużony na 18 miesięcy! Czekasz aż zrobią to w Polsce? Możesz być pewien … zrobią, jeśli Ty nic z tym nie zrobisz – https://www.dailymail.co.uk/news/arti… Chcesz wiedzieć co będziesz mógł? Max 5 km od domu, raz dziennie po zakupy – jeden członek rodziny! Godzina policyjna od 20:00 do 5:00 rano … wszystko zamknięte, wszystko zniszczone! – https://www.dhhs.vic.gov.au/stage-4-r… To szalone, ale Sky News Australia się obudził! Alan Jones mówi jak jest! Musisz to zobaczyć! – https://www.skynews.com.au/details/_6… Teraz kolei na Polskę …czy zaczniemy robić co można aby się uchronić przed zamknięciem, zanim syndrom gotującej żaby odbierze nam wolność na zawsze! Dlaczego odbiera się nam prawo do samouzdrawiania, kasując ten przekaz? Zobacz co zrobić na grypę – https://www.cda.pl/video/564980098 YouTube i FB nagminnie usuwa nasze treści ‼️ Dzisiaj zniknął film „Plandemia Strachu ” – czyli jak zarobić na zdrowych ludziach?! Zaczynamy zatem zamieszczać usunięte filmy na cda … ↙️↙️↙️ https://www.cda.pl/video/56413076e Tutaj jest film: Nie daj się zachorować! Nie daj się umrzeć w 2020! A miej swój rozum i daj sobie żyć! ↙️↙️↙️https://www.cda.pl/video/5522210d4 Jeśli pragniesz otrzymywać nasze treści, nawet jak znikniemy w mediach, pobierz rozdział z naszej bestselerowej książki: Surowe Zdrowie za darmo ↙️ https://www.surowezdrowieksiazka.com/… Najlepszego UWAGA! Ten materiał jest materiałem informacyjnym, a Ty zrobisz jak uważasz. Więcej informacji znajdziesz w naszej książce – https://www.surowezdrowieksiazka.com Książka kulinarna i 100 przepisów Na Surowo – https://www.nasurowoksiazka.com Tutaj książka z wierszykami dla dzieci, aby chciały jeść więcej warzyw i owoców – https://www.odmladzanienasurowo.com/w… Zapraszamy Cię również do naszych przyjaciół na FB i Instagram, gdzie dzielimy się jeszcze więcej: Facebook: https://www.facebook.com/odmladzanien… Instagram: https://www.instagram.com/odmladzanie…

Bereich mit Anhängen

Vorschau für YouTube-Video „Czy to możliwe, że najpierw Wuhan a teraz Melbourne kreują wzór na PLANDEMIĘ ?!” ansehen

https://www.youtube.com/watch?v=FtQikcvs8_M

 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 29 sierpnia 2020 w Bez kategorii

 

Tagi:

10 responses to “Wspieramy Braci Sławian na Białorusi w obronie przed płatnymi wysłannikami NWO !

 1. wojdabejda

  29 sierpnia 2020 at 23:43

   
 2. 3zbylutgmailcomIcusPicus

  30 sierpnia 2020 at 08:40

  Dlaczego oddolne Organizacje i Stowarzyszenie maja takie trudnosci z nawiazaniem wspolpracy?Diagnoza jest prosta;-Kazdy z tych ruchow uzurpuje sobie Prawo do Wladzy,jako jego zalozyciel.Macie wszyscy Zero tolerancji dla innych,Ja i Tylko Ja.Znowu mam sie zrzec swojej Suwerennosci,na czyja rzecz?Piekna rzecz zrobil Irokez na Slasku;w ciagu 2 dni rozwalil Auchan na Slasku,mozna,mozna! A wy tylko pierdolicie zza Komputera o swoich rzekomych Osiagnieciach.Macie dobra Domene Internetowa ,juz znana ale 0 osiagniec!

  Polubione przez 1 osoba

   
  • wojdabejda

   30 sierpnia 2020 at 14:21

   Myli się Zbylut w swojej diagnozie, zwłaszcza, gdy pisze obraźliwie z użyciem wulgarnego słowa o nas Matkach Polkach !

   To Wy mężczyźni-Polacy-Lechici-Polachy macie być naszymi strażnikami i obrońcami ! Gdzie do tej pory byliście? Służyliście okupantowi i gdyby nie nasza działalność w rzeczywistości a nie tylko w komputerze do tej pory nie wiedzielibyście nic o zagrożeniach zsyłanych na Naród Polski-Lechitów w ich Ojczystej Ziemi przez żydowskiego okupanta-zaborcę tj. przez żydowskie prywatne firmy handlowe symulujące instytucje państwowe i kościelne, jednakowo odpowiedzialne za ludobójstwo, za zniewalanie Naszych Rodaków !!!

   Po raz kolejny podkreślamy, że nie mamy nic wspólnego i nie chcemy mieć z organizacjami i stowarzyszeniami agentów żydowskiego zaborcy. Nasze stowarzyszenie w 2014 r. wypowiedziało posłuszeństwo wszelkim organom okupanta i zawiesiło swoją działalność na niwie narodowej ludowej kultury łowickiej. Same, we dwie podejmujemy najrozmaitsze działania w okolicach kolebki Słowiańszczyzny -Łysej Góry. Czy nie widziałeś naszych odezw, naszych plakatów, a najważniejsze znaku Lechistanu odrodzonego na wieczne trwanie czy szlaku śladem lechickich źródeł ?

   Czy nie za dużo oczekujesz od innych a sam co zrobiłeś? Nadal oczekujemy na śmiałków, którzy przejmą media okupanta, bo chyba nie oczekujesz tego od nas ? Przecież w służbach okupanta są jeszcze Polacy. Czy tak trudno jest Wam zdobyć się na odwagę taką jaką miał samotny strażnik Łysej Góry „Cielęcinka”, który działając w pojedynkę zadawał straty hitlerowskim najeźdźcom w czasie II Wojny Światowej a nawet sam uwolnił mieszkańców z rąk Gestapo w Nowej Słupi ( obecnie schroniksko PPTK ) ??????????????

   Polubienie

    
 3. wojdabejda

  30 sierpnia 2020 at 11:39

  Joanna Grzyb
  StopCovidSzczecin
  28 min ·
  Uwielbiam 😉🤗🌞
  WYMOWA R. KENNEDY W BERLINIE.
  Oto przetłumaczony tekst:
  W Stanach Zjednoczonych gazety podają, że przyjechałem tutaj, aby porozmawiać z 5000 nazistów. A jutro dokładnie potwierdzą: że rozmawiałem z 83 500 000 nazistów.
  Kiedy patrzę w tłum, widzę przeciwieństwo nazistów. Ludzi, którzy chcą innego rządu, ludzi, którzy chcą liderów, którzy ich nie okłamują. Nie chcemy, aby przywódcy, którzy bezkrytycznie ustalają zasady, tylko zachowali nasze
  Chcemy polityków, którzy dbają o zdrowie naszych dzieci, a nie o zysk lobby farmaceutycznego i własny – to przeciwieństwo nazizmu.
  … Widzę ludzi ze wszystkich narodów, ze wszystkimi kolorami skóry, widzę ludzi, którym zależy na człowieczeństwie, którzy są tu dla zdrowia swoich dzieci oraz dla wolności i demokracji.
  Rządy kochają pandemie – i kochają je z tych samych powodów, dla których kochają wojnę, ponieważ pozwala im to na wprowadzenie mechanizmów kontrolnych, których inaczej nigdy byśmy nie zaakceptowali. To instytucje, mechanizmy, które wymagają naszego podporządkowania. A teraz wiemy, że ludzie tacy jak Bill Gates i Anthony Fauci planowali tę pandemię od dziesięcioleci, którą teraz na nas sprowadzili. Ale teraz wiemy, że nie potrafią nawet wyjaśnić, czym jest pandemia. … wymyślają liczby, wymyślają pandemię, aby nas przerażać. Tworzą te liczby, które czytamy w gazetach, oglądamy w telewizji – a kiedy widzimy te liczby, boimy się.
  Nie mają nawet wiarygodnego testu PCR. To, w czym są dobrzy, to wywoływanie strachu.
  Zapytałeś wtedy Hermanna Göhringa, jak ludzie podążają za nazistami. Powiedział: Bardzo proste, to nie ma nic wspólnego z nazizmem. Można to zrobić w socjalizmie, w komunizmie, w demokracji. Taka jest ludzka natura. Musimy tylko przestraszyć ludzi, a potem pójdą za nami.
  Pięćdziesiąt lat temu mój wujek J.F. Kennedy przyjechał do Berlina. Berlin był frontem przeciwko totalitaryzmowi. A dziś znowu jest tak: Berlin jest frontem przeciwko totalitaryzmowi. Dlatego dziś z dumą powtarzam: jestem berlińczykiem. …
  Chciałbym powiedzieć jeszcze jedno: nie wykonałeś dobrej roboty w zakresie ochrony zdrowia ludzi. Ale wykonali „dobrą robotę”, wprowadzając 5G do naszych społeczności. I stworzyli początek cyfrowej waluty – i to jest początek niewolnictwa. Bo kiedy rachunki bankowe kontrolują twoje zachowanie.
  Widzimy wszystkie reklamy w telewizji, które mówią: 5G wkracza do waszych społeczności. I mówią, że 5G zostanie zabrane wszędzie, co znacznie poprawi nasze życie. A niebezpieczeństwo polega na tym, że akceptujemy tylko 5G. I tylko dlatego, że możemy pobrać film w 5 sekund zamiast 16 ORAZ wydają miliardy dolarów na 5G. Powodem jest gromadzenie i kontrola danych. To dla Billa Gatesa, Zuckerberga i Lisy … nie dla nas. Dzięki swoim satelitom Bill Gates może monitorować każdy cal kwadratowy globu. I używają go do szpiegowania nas za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy. Wszystkie te inteligentne urządzenia – nie są dla nas, służą tylko do nadzoru i zbierania danych.
  Ta pandemia zależy od elity, która dyktuje nam, co chcą, abyśmy zrobili. Używają pandemii do monitorowania, kontrolowania nas. Używają go do przekazania całego bogactwa ludności garstce elit i zubożenia nas.
  Jedyną rzeczą między naszymi dziećmi a nimi są ludzie, którzy przyjechali do Berlina. Nazywamy ich: nie będziecie mieli naszej wolności, nie będziecie mieć naszych dzieci, a my uratujemy naszą demokrację.
  (Tekst skopiowany z Groner Phoenix)
  29/08/2020

  Polubienie

   
 4. wojdabejda

  30 sierpnia 2020 at 20:20

  Bajkowa Arkadia
  19 godzin temu
  Po tym, jak Szumowski zrezygnował z pracy w rządzie, udał się na wakacje. Wybrany przez niego kierunek spotkał się z licznymi komentarzami, bowiem polityk wyjechał do Hiszpanii, gdzie szaleje epidemia koronawirusa. Okazuje się, że wypoczywa tam w towarzystwie biznesmena Bogusława Szemiotha.

  Były minister zdrowia przebywa na jachcie należącym do milionera, który pływa pod kanadyjską banderą. W środę łódź wypłynęła z hiszpańskiej Fuerteventury i opłynęła Las Palmas. W czwartek polityk odpoczywał u wybrzeży Teneryfy.

  Znajomy Szumowskiego jest osobą bardzo majętną. To honorowy konsul Islandii w Polsce, członek zarządów w spółkach Atlantex i Północnoatlantyckiej Organizacji Producentów. Zajmują się one połowem ryb oraz produkcją mrożonych owoców morza. „Super Express” wyliczył, że suma ich zysków w ostatnich latach osiągnęła 25,9 mln zł.

  Gazeta ustaliła też, że byłego szefa MZ i Bogusława Szemiotha łączy przynależność do Zakonu Kawalerów Maltańskich. Jest on silnie zakorzeniony w Polsce, przed II wojną światową jego honorowymi członkami byli m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, czy kard. August Hlond.

  „W 2018 r. Szumowski, jako urzędujący minister zdrowia podpisał w Rzymie deklarację współpracy między jego resortem zdrowia a zakonem. Przy podpisaniu umowy obecni byli ludzie, których nazwiska pojawiają się także w wykazach interesów, w których udziały miał Bogusław Szemioth” – pisze „SE”.

  Źródło: „Super Express”

  Polubienie

   
 5. wojdabejda

  30 sierpnia 2020 at 20:33

  LOFAR bada informacje ze świata zakodowane w falach radiowych
  Fot: Europejska sieć interferometru LOFAR (stacje we Włoszech i na Łotwie jeszcze nie są otwarte). Źródło: POLFARO Fot: Europejska sieć interferometru LOFAR (stacje we Włoszech i na Łotwie jeszcze nie są otwarte). Źródło: POLFARO

  W falach radiowych, które zewsząd nas otaczają, zakodowane są nie tylko audycje radiowe. Z takich fal – analizuje je europejska sieć LOFAR, której trzy stacje są w Polsce – naukowcy są również w stanie wyciągnąć informacje o tym, jak działają pioruny, co dzieje się na Słońcu czy w pulsarach.

  Kiedy szuka się stacji w odbiorniku radiowym, na częstotliwościach niezajętych przez żaden z programów można usłyszeć charakterystyczny szum. To, co nam wydaje się zakłóceniami, może być jednak dla naukowców cennym źródłem informacji. Każda fala elektromagnetyczna, która składa się na ten szum, musi bowiem mieć gdzieś swoje źródło. Niektóre fale emitowane są przez nadajniki radiostacji, a inne – pochodzą ze Słońca, pulsarów, piorunów. Są też fale radiowe, które zawierają informacje o pogodzie kosmicznej lub takie, które pochodzą z zamierzchłej przeszłości Wszechświata. Naukowcy są w stanie z mieszaniny tych wszystkich fal wyłuskiwać te, które ich interesują.

  Tak czy inaczej radiosłuchaczy i radioastronomów wiele łączy – aby dowiedzieć się czegoś o świecie, wsłuchują się w to, co niosą fale radiowe. Radiosłuchaczy interesują jednak fale między 87,5 a 108 MHz (to tzw. UKF FM). A spektrum zainteresowań radioastronomów jest znacznie szersze.

  W dużym europejskim interferometrze LOFAR (Low-Frequency Array for radio astronomy), w którym udział biorą także Polacy, obserwuje się np. fale radiowe w zakresie od 10 do 240 MHz.

  Aby badać fale radiowe, można zbudować wielki radioteleskop, który zbiera sygnały dzięki ogromnej czaszy talerza (jak zrobiono to w Piwnicach koło Torunia). W projekcie LOFAR wykorzystuje się jednak inny sposób zbierania fal radiowych. Potrzebna jest do tego sieć kilkudziesięciu stacji zbudowanych z ponad stu tysięcy niewielkich i nieskomplikowanych w budowie prostych dipolowych anten rozsianych po Europie.

  W skład International LOFAR Telescope (ILT) wchodzi 51 stacji: 38 w Holandii, 6 w Niemczech, 3 w Polsce, a po jednej w Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tym roku uruchomiona będzie stacja na Łotwie, a w 2022 r. we Włoszech.

  „Czaszą tego teleskopu jest więc tu Ziemia” – mówi w rozmowie z PAP prof. Andrzej Krankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To przewodniczący konsorcjum POLFARO. Konsorcjum to koordynuje polskie działania w ramach europejskiego ILT.
  OBLICZENIA W CHMURZE: PIORUN NIE UDERZA W TO SAMO MIEJSCE DWA RAZY? BZDURA!

  Szczegółowość informacji, które można uzyskać z LOFAR bywa naprawdę powalająca. I tak w kwietniowej publikacji w „Nature” badacze przeanalizowali dane z sieci LOFAR, aby zrozumieć, co się dzieje w czasie wyładowania atmosferycznego – „błysku” pioruna. Dzięki temu opracowali algorytm do obrazowania takich zdarzeń w 3D.

  Udało się np. zbadać, jakimi drogami w takim błysku przepływały ładunki elektryczne. Dzięki analizie fal radiowych można było to pokazać nie tylko w czasie, ale i w trójwymiarowej przestrzeni. Przepływające w piorunie ładunki – dodatnie i ujemne – emitują bowiem fale radiowe, które zbierane są potem przez naziemne anteny. „Badania wyjaśniają m.in. czemu wyładowania chmura-ziemia wielokrotnie łączą się z gruntem” – mówi prof. Krankowski, który był wraz prof. Hanną Rothkaehl z Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. Marianem Soidą z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Robertem Pękalem z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego jednym z polskich współautorów tej międzynarodowej publikacji.

  Obiegowe stwierdzenie, że piorun nie uderza w to samo miejsce dwa razy nie jest więc prawdziwe. Piorun uderza nie raz. I to nawet podczas tego samego wyładowania. A z badań w ramach LOFAR wiadomo dlaczego.
  POGODA KOSMICZNA, PULSARY, PRZEGLĄDY NIEBA

  Prof. Krankowski opowiada, że w swoich badaniach skupia się zwłaszcza na Słońcu, jonosferze i „pogodzie kosmicznej”.

  „Gwałtowne zjawiska na Słońcu kształtujące +pogodę kosmiczną+ mogą zagrażać funkcjonowaniu satelitów i zakłócać komunikację satelitarną. Poznanie takich zjawisk i umiejętność ich prognozowania jest bardzo ważna m.in. dla nawigacji i łączności satelitarnej” – mówi prof. Krankowski.

  Inną z polskich specjalności jest badanie pulsarów. „Pulsary to najlepsze zegary świata, które emitują sygnały radiowe ze stałą częstotliwością, podobnie jak satelity GPS” – opowiada naukowiec. Dzięki analizie fal radiowych emitowanych przez pulsary jesteśmy w stanie monitorować zjonizowane środowisko międzygwiazdowe czy ziemską jonosferę, a przede wszystkim jej drobnoskalowe nieregularności, tzw. scyntylacje. Z Polski w badaniach tych uczestniczą zespoły naukowe z UZ, UWM, CBK PAN oraz UJ.

  polskie stacje sieci LOFAR w Bałdach, Łazach i Borówcu

  Polskie stacje sieci LOFAR w Bałdach, Łazach i Borówcu. Źródło: POLFARO

  Dodatkowo, grupa badaczy z UJ i UMK bierze aktywny udział w kilku wielkoskalowych przeglądach nieba na falach metrowych, co jest specjalnością sieci LOFAR. Uzyskane dane wzbogacają nie tylko katalogi, ale także nasze zrozumienie procesów zachodzących w odległych obszarach Wszechświata.
  TRZY STACJE

  W Polsce od 2015 r. działają trzy stacje LOFAR: pod Olsztynem w Bałdach (obsługuje ją Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), w Borówcu pod Poznaniem (Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie) oraz pod Krakowem w Łazach (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Każda z tych stacji to płaskie pole, na którym znajduje się 96 anten stojących (rejestrują fale niższych częstotliwości) i 96 kwadratowych elementów z ukrytymi w środku antenami dipolowymi (zbierają dane o falach wyższej częstotliwości).

  Cały system jest tzw. „anteną fazową”, czyli wykorzystuje się fakt, że fale radiowe docierają do anten po jednej stronie pola trochę w innym czasie niż do anten w innym kawałku pola. Jeśli porówna się te dane, można wywnioskować, skąd przybywa sygnał i poznać jego cechy.

  Cała stacja, na przykład ta w Bałdach, Borówcu i Łazach pod Olsztynem wysyła dane do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego (PCSS), skąd przesyłane są dalej do holenderskiego Groningen. Tam superkomputer (tzw. korelator) analizuje dane ze wszystkich stacji europejskich ILT, aby uzyskać bardzo dokładne obrazy interesujących obiektów radiowych. Część z tych wyników jest przechowywana na potrzeby całej sieci LOFAR w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym.

  „Polska może wykorzystać aż 11 proc. czasu obserwacyjnego całej sieci LOFAR” – mówi prof. Krankowski. Zwraca uwagę, że lokalizacja polskich stacji jest tak dobrana, żeby uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych m.in. pochodzenia ludzkiego. „Dzięki temu sygnał radiowy z naszych urządzeń ma niski poziom szumu” – komentuje naukowiec.

  Działania POLFARO w ramach ILT oraz utrzymanie 3 polskich stacji są finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Europejski interferometr radiowy LOFAR jest od 2010 roku wpisany na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej.

  Dodatkowo Polska ze środków MNiSW co roku przekazuje do europejskiego konsorcjum ILT 185 tys. euro składki. „Dzięki badaniom prowadzonym w europejskim konsorcjum ILT co roku powstaje około 30 prac publikowanych z udziałem polskich naukowców w ważnych czasopismach naukowych” – podsumowuje naukowiec.

  Już teraz radioastronomowie myślą o modernizacji całego europejskiego systemu LOFAR do wersji LOFAR2.0, która nastąpi w latach 2022-2024. Głównym celem tej modernizacji będzie utrzymanie pozycji najsilniejszego na świecie wielkobazowego interferometru radiowego niskich częstotliwości przynajmniej do lat 2030-2035. Ważnym elementem tego nowego systemu będzie monitorowanie w czasie rzeczywistym „pogody kosmicznej”. Już teraz realizowany jest przez kraje uczestniczące w strukturze ILT projekt Unii Europejskiej H2020 „LOFAR for Space Weather (LOFAR4SW)” (2017-2020). Ze strony polskiej koordynatorem tych prac jest Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

  PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  Polubienie

   
 6. wojdabejda

  30 sierpnia 2020 at 21:40

  Polubienie

   
 7. wojdabejda

  31 sierpnia 2020 at 10:38

  Polubienie

   
 8. wojdabejda

  31 sierpnia 2020 at 10:47

  Dla każdego Uwolnionego Obligatoryjnie Człowieka odmowa noszenia masek- kagańców okupanta powinna brzmieć: nie noszę kagańców zniewolenia bo jestem WOLNYM Człowiekiem i jestem świadoma/y największego światowego oszustwa Covid-19 z 5G !

  Polubienie

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: